Mit olvassak? 5 + 1 pszichológiai témájú könyv, amit érdemes beszerezni 

2022.08.09

Végre egy pihenős nyári hétvége. Olvasnánk valamit, de nem tudjuk mit... Ismerős a helyzet? Ha Veletek is megesett már, hogy hasonló helyzetbe kerültetek, vagy csak szívesen olvasnátok érdekes pszichológiai témájú könyveket, olvassatok tovább!

Akár könnyedebb témájú könyvet kerestek, akár mélyebb vizekre eveznétek, bízunk benne, hogy megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb olvasmányt! Alapvetően a lelkileg könnyebben feldolgozható könyvekkel  kezdtük a sort, a sor végéhez közeledve pedig inkább a mélyebb, nehezebb tartalmú témák kerülnek elő.


1. Anders Hansen: Edzett agy 

Avagy "Hogyan növeli az agyad teljesítőképességét a mozgás?". Mindnyájan tudjuk, hogy a mozgás mennyire fontos! Unos-untalan ismételgetik már egészen óvodáskortól kezdve, szinte szállóigévé vált, pont ezért talán annyira evidens a téma, hogy már sokan nem is foglalkoznak vele. Meg persze időnk sincs rá...Végre egy könyv, ami összefoglalja viszonylag tudományosan, de teljesen közérthetően, hogy miért is fontos a mozgás, a sport. 

Anders Hansen svéd pszichiáter könyve a modern agykutatás legújabb bizonyítékait mutatja be. Megtudhatjuk belőle, hogy miért lehetnek jobbak a sportoló gyerekek matematikai és szövegértési készségei. Azt, hogy hogyan lesz segítségünkre a mozgás a demencia és ADHD megelőzésében, illetve kezelésében. Valamint, hogy mennyire hatásos a depresszió megelőzésében, illetve az egészség fenntartásában a rendszeres sportolás.

"Vadászat helyett rendelhetünk pizzát házhoz szállítással, de jobban tesszük, ha megpróbálunk egy kicsit úgy élni, mint az őseink - és mozgunk." /idézet a könyvből/


2. Irvin D. Yalom: A magyar macska átka 

Mindig is érdekelt, hogy mi zajlik a pszichológiai rendelők zárt ajtaja mögött? Hogy hogyan birkózik meg a terapeuta a különböző esetekkel és saját lelkivilágával? Mi történik, ha hibázik a szakember? Hogyan zajlik a terápia a pszichiátrián vagy a magánrendelőben? Jobb-e a saját élménnyel rendelkező terapeuta, mint egy kívülálló? Tud-e a terapeuta teljesen objektív maradni? Minek az eredménye a kliensben bekövetkező változás?

Irvin D. Yalom amerikai egzisztenciális pszichiáter ezúttal hat történetben meséli el nekünk mindazt, ami nem hagy éjszakánként aludni. Legalábbis Engem... Közérthető módon mesél a pszichológiáról, önmagunkról, az emberi működésről. Hol ér véget a fantázia és hol kezdődik a valóság? Tanulhatunk-e a pácienseinktől? Hogyan tudunk megbirkózni a halállal és a gyásszal? Mindezekre fény derül a könyvből, egy csöppnyi magyar vonatkozással fűszerezve. 

"Megszegtem a pszichoterápia egyik alapvető szabályát: ne tépázd meg a páciens védőhálóját, ha semmi jobbat nem tudsz helyette ajánlani."  /idézet a könyvből/

3. Buda László: Mit üzen a tested?

"Tested tükrözi érzelmeidet, gondolataidat, emlékeidet, kapcsolataidat, konfliktusaidat. Feltárul benne egész élettörténeted sőt, gyakran szüleidé, felmenőidé is." - írja a könyv szerzője, Buda László, orvos, pszichiáter, pszichoterapeuta, a SzomatoDráma módszer megalkotója. 

A könyv gyakorlati útmutatót nyújt, hogyan kommunikálhatunk saját testünkkel, miképpen érthetjük meg azt. Holisztikusan közelíti meg az embert, rámutatva a nyugati, tüneti kezelést preferáló orvoslás hibáira, valamint arra, hogy Mi vagyunk testünk irányítói. Tulajdonképpen a testünk Mi vagyunk! Számos izgalmas példa kerül megtárgyalásra a kliensek életéből, illetve a szerző saját életéből is. Ezenkívül önszeretetre, önelfogadásra is tanít, hiszen gondoljunk csak bele, testünk mennyi mindenre felhívja a figyelmünk, mennyi lelki sérelmet, emléket cipel, hogy ne nekünk kelljen...

"A test és az őszinteség viszonyáról Márai így ír: "A test ellen kétféleképpen lehet védekezni: kicsapongással, vagy gyáva, hiú és sértődött aszkézissel. Egyiket sem bírja, dacosan és végzetesen felel mindkét sértésre. A test csak az őszinteséget bírja."" /idézet a könyvből/

4. Lukács Liza: Hogyan szeretsz?

"Mi lehet az oka annak, hogy életünk során újra meg újra visszaköszönnek ugyanazok a kapcsolati nehézségek?" - teszi fel a kérdést az írónő, Lukács Liza, krízistanácsadó szakpszichológus, neuroterapeuta. A válasz a gyermekként kialakított kötődési mintáinkban rejlik. Úgy fogunk szeretni, ahogy minket is szerettek. Időről-időre, - tudatosan vagy tudattalanul - olyan kapcsolatokban fogjuk találni magunkat, melyeket kisgyermekként megtapasztalhattunk a szüleinktől. Mert ez ad biztonságot, bármilyen is ez a kapcsolat.

Vajon átalakíthatóak-e ezek a mintázatok? Vajon tudunk-e rajtuk változtatni mélyebb, belső munka nélkül? Mi mindent befolyásol a szüleinkkel kialakított un. kötődési stílus? Ezekre a kérdésekre kapunk választ, illetve gyakorlati útmutatást az írónőtől. Szívből ajánlom a könyvet mindenkinek, de legfőképpen minden fiatalnak, aki most kezdte felnőtt életét, illetve mindenkinek, aki éppen gyermekvállalás előtt áll. Sok nehézségtől óvhatjuk meg magunkat és szeretteinket is, ha tisztában vagyunk azzal, hogy mit miért csinálunk kapcsolatainkban.

"A múltban keletkezett hiány része a jelennek, és visszük magunkkal tovább a jövőbe is. Sőt, mivel nem tudjuk megtanítani másoknak sem, ezért adjuk tovább a gyerekeinknek is." /idézet a könyvből/

5. Bánki György: A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról

Nos, ez tényleg a legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról, Bánki György pszichiáter tollából, egy olyan témáról, melyet az utóbbi években nagy érdeklődés övez. Ám a kérdés kissé árnyaltabb, mint csupán maga a nárcisztikus személyiségzavar, hiszen a fogalom mára egy kulturális jelenséggé nőtte ki magát. Nem beszélve arról, hogy mindenkiben felfedezhetőek nárcisztikus személyiségvonások, valamint az egészséges személyiségműködés feltétele is a nárcizmushoz hasonló vonások mentén kialakuló működésmód. 

A témához való közelítést filmek, színdarabok, regények, saját élmények és terápiás esetek példái segítik lehengerlő stílusban, ám mindenki számára érthetően. A betegség tünetegyüttesének leírásán túl izgalmas leckéket kapunk a történelem patológiásabb fejezeteiből, megspékelve a jelen kül-és belpolitikai helyzet pszichiátriai elemzésével. Az utolsó fejezetben pedig az áldozatokról is szó esik, valamint arról, hogy mit tehetünk kívülállóként, ha felismerjük valamely hozzánk közelállóban a nárcisztikus jegyeket.

"A gyerek két malomkerék közt őrlődik: a túlértékeltség és a leértékeltség élménye között. Ha ez a dilemma rögzül, és belsővé válik, utána szinte az egész életét ennek a kettősségnek szentelheti." /idézet a könyvből/ 

5+1. Edith Eva Eger: A Döntés

"Abban ​szeretnék segíteni olvasóimnak, hogy felfedezzék, miként szökhetnek meg saját elméjük koncentrációs táborából, és válhatnak azzá az emberré, akinek lenniük kellene." 

Egy Auschwitzból szabadult magyar származású zsidó nő, Edith Eva Eger, klinikai szakpszichológus tollaiból olvashatjuk ezeket a sorokat, aki tizenhat évesen egy évet töltött koncentrációs táborban, mielőtt nővérével sikerült elszökniük a borzalmakból. A könyv az ő életét mutatja be, megmutatva hogyan dolgozhatjuk fel a bennünket ért traumákat, hogyan tudunk megbocsátani Önmagunknak és másoknak, hogyan élhetünk teljes életet, annak ellenére, hogy rossz dolgok történtek velünk.  

Az Egyesült Államokba emigrált, családot alapított, majd a negyvenes éveiben Edith a segítő szakmát választotta, pszichológus lett és a mai napig tart előadásokat, valamint segíti az amerikai katonákat a poszttraumás stressz legyőzésében. A könyvben az eseteiből is kapunk egy kis ízelítőt.

"Nem dönthetünk úgy, hogy eltüntetjük a sötétséget, de fényt gyújthatunk benne." /idézet a könyvből/

A cikk szerzője

Kérdésed vagy véleményed van a fenti cikkel kapcsolatban? Írd meg Nekünk!

Lépj kapcsolatba Velünk!