
Mit olvassak? 5 + 1 pszichológiai témájú könyv, amit érdemes beszerezni
Végre egy pihenős nyári hétvége. Olvasnánk valamit, de nem tudjuk mit... Ismerős a helyzet? Ha Veletek is megesett már, hogy hasonló helyzetbe kerültetek, vagy csak szívesen olvasnátok érdekes pszichológiai témájú könyveket, olvassatok tovább!

Akár könnyedebb témájú könyvet kerestek, akár mélyebb vizekre eveznétek, bízunk benne, hogy megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbb olvasmányt! Alapvetően a lelkileg könnyebben feldolgozható könyvekkel kezdtük a sort, a sor végéhez közeledve pedig inkább a mélyebb, nehezebb tartalmú témák kerülnek elő.

1. Anders Hansen: Edzett agy
"Vadászat helyett rendelhetünk pizzát házhoz szállítással, de jobban tesszük, ha megpróbálunk egy kicsit úgy élni, mint az őseink - és mozgunk." /idézet a könyvből/
2. Irvin D. Yalom: A magyar macska átka
Mindig is érdekelt, hogy mi zajlik a pszichológiai rendelők zárt ajtaja mögött? Hogy hogyan birkózik meg a terapeuta a különböző esetekkel és saját lelkivilágával? Mi történik, ha hibázik a szakember? Hogyan zajlik a terápia a pszichiátrián vagy a magánrendelőben? Jobb-e a saját élménnyel rendelkező terapeuta, mint egy kívülálló? Tud-e a terapeuta teljesen objektív maradni? Minek az eredménye a kliensben bekövetkező változás?
Irvin D. Yalom amerikai egzisztenciális pszichiáter ezúttal hat történetben meséli el nekünk mindazt, ami nem hagy éjszakánként aludni. Legalábbis Engem... Közérthető módon mesél a pszichológiáról, önmagunkról, az emberi működésről. Hol ér véget a fantázia és hol kezdődik a valóság? Tanulhatunk-e a pácienseinktől? Hogyan tudunk megbirkózni a halállal és a gyásszal? Mindezekre fény derül a könyvből, egy csöppnyi magyar vonatkozással fűszerezve.
"Megszegtem a pszichoterápia egyik alapvető szabályát: ne tépázd meg a páciens védőhálóját, ha semmi jobbat nem tudsz helyette ajánlani." /idézet a könyvből/


3. Buda László: Mit üzen a tested?
"Tested tükrözi érzelmeidet, gondolataidat, emlékeidet, kapcsolataidat, konfliktusaidat. Feltárul benne egész élettörténeted sőt, gyakran szüleidé, felmenőidé is." - írja a könyv szerzője, Buda László, orvos, pszichiáter, pszichoterapeuta, a SzomatoDráma módszer megalkotója.
A könyv gyakorlati útmutatót nyújt, hogyan kommunikálhatunk saját testünkkel, miképpen érthetjük meg azt. Holisztikusan közelíti meg az embert, rámutatva a nyugati, tüneti kezelést preferáló orvoslás hibáira, valamint arra, hogy Mi vagyunk testünk irányítói. Tulajdonképpen a testünk Mi vagyunk! Számos izgalmas példa kerül megtárgyalásra a kliensek életéből, illetve a szerző saját életéből is. Ezenkívül önszeretetre, önelfogadásra is tanít, hiszen gondoljunk csak bele, testünk mennyi mindenre felhívja a figyelmünk, mennyi lelki sérelmet, emléket cipel, hogy ne nekünk kelljen...
"A test és az őszinteség viszonyáról Márai így ír: "A test ellen kétféleképpen lehet védekezni: kicsapongással, vagy gyáva, hiú és sértődött aszkézissel. Egyiket sem bírja, dacosan és végzetesen felel mindkét sértésre. A test csak az őszinteséget bírja."" /idézet a könyvből/
4. Lukács Liza: Hogyan szeretsz?


5. Bánki György: A legnagyszerűbb könyv a nárcizmusról
A témához való közelítést filmek, színdarabok, regények, saját élmények és terápiás esetek példái segítik lehengerlő stílusban, ám mindenki számára érthetően. A betegség tünetegyüttesének leírásán túl izgalmas leckéket kapunk a történelem patológiásabb fejezeteiből, megspékelve a jelen kül-és belpolitikai helyzet pszichiátriai elemzésével. Az utolsó fejezetben pedig az áldozatokról is szó esik, valamint arról, hogy mit tehetünk kívülállóként, ha felismerjük valamely hozzánk közelállóban a nárcisztikus jegyeket.
5+1. Edith Eva Eger: A Döntés
Egy Auschwitzból szabadult magyar származású zsidó nő, Edith Eva Eger, klinikai szakpszichológus tollaiból olvashatjuk ezeket a sorokat, aki tizenhat évesen egy évet töltött koncentrációs táborban, mielőtt nővérével sikerült elszökniük a borzalmakból. A könyv az ő életét mutatja be, megmutatva hogyan dolgozhatjuk fel a bennünket ért traumákat, hogyan tudunk megbocsátani Önmagunknak és másoknak, hogyan élhetünk teljes életet, annak ellenére, hogy rossz dolgok történtek velünk.
Az Egyesült Államokba emigrált, családot alapított, majd a negyvenes éveiben Edith a segítő szakmát választotta, pszichológus lett és a mai napig tart előadásokat, valamint segíti az amerikai katonákat a poszttraumás stressz legyőzésében. A könyvben az eseteiből is kapunk egy kis ízelítőt.

