
Varázsérintő babamasszázs
Varázsérintő babamasszázs
Az érintést az "érzékek anyjának" nevezhetjük, nem véletlenül: az anyaméhben elsőként kifejlődő érzékünk. A minket beborító legnagyobb szervünk a bőr, amely ugyanabból a szövetrétegből, az ectodermából fejlődik ki, mint az idegrendszer.
Így könnyen érthető, miért van olyan fontos szerepe a korai érintési ingereknek a csecsemő fiziológiai és pszichológiai fejlődése szempontjából - amit a tudomány számos alkalommal alátámasztott. A szülői válaszkészség és gondoskodás egyik meghatározó eleme a szülő és gyermek közötti fizikai közelség és érintés, ami a biztonságos kötődés kialakulásának alappillére. Az, hogy hogyan kötődünk, meghatározza azt, hogy később felnőve hogyan értelmezzük a minket körülvevő világot és hogyan alakítjuk társas kapcsolatainkat, hogyan működünk bennük.

A kisbabáknak mind igényük, mind pedig szükségük van az érintésre a kiegyensúlyozott fejlődéshez. Az érintésen keresztüli kommunikáció egy olyan nyelv, amit minden csecsemő megért. A babamasszázs nem más, mint az érintés közös nyelvének rendszerbe foglalása, amely szeretetet és biztonságot közvetít.
Nem egy új tudományról van szó, ugyanis a csecsemőmasszázst a világ számos táján, ősidők óta mind a mai napig alkalmazzák édesanyák gyermekeiken és generációról generációra adják tovább azt a tudást, amivel gyermekük testi és lelki egészségét támogathatják.
Vimala McClure volt az a hölgy, aki indiai tartózkodása során megismerkedett a csecsemőmasszázzsal és annak hatásaival, majd visszatérve Amerikába, összegezte az érintésről szóló tanulmányokat és elsőként szakmai programot állított össze a módszerről. 1992-ben megalapította a Nemzetközi Csecsemőmasszázs Egyesületet (International Association of Infant Massage - IAIM), amihez Magyarország 1998-ban csatlakozott.
A babamasszázst 0-1 éves korig alkalmazzuk, ezért célszerű lehet minél hamarabb, akár már a várandósság alatt megtanulni a módszert.
A rendszeres babamasszázs az egyik legjobb befektetés egy kisbaba és szülő életébe. Jótékony hatásait 4 alapkategóriába sorolhatjuk:

Relaxáció
Javulhatnak a baba alvási szokásai, tudatállapotainak szabályozottsága
Fokozódik az önmegnyugtató képessége, a környezeti hatásokkal szembeni ellenállóképessége
Megfigyelhető az izomtónus normalizálódása
Csökkenti a stresszhormonok (kortizol, adrenalin) szintjét
Az antistressz hormonszintet (oxitocin, szerotonin) növeli
Stimuláció
Növekedik az izomzat, ami kihat a mozgásfejlődésre
Javulnak a tanulási képességek
A babamasszázsban az összes érzékszerv részt vesz, így ezek működése összehangolódik
Elősegíti az idegrendszer érését, támogatja a neuronok közötti kapcsolatok kialakulását.
Segít a testtudatosság kialakításában
Stimulálja a keringési-, emésztési-, hormonális-, immun-, nyirok-, légző-, koordináció és egyensúlyrendszereket
Megkönnyebbülés
Enyhítheti és megelőzheti a hasfájás tüneteit. Segíti a bélgázok és széklet kiürülését, a közérzet javulását. Külön erre alkalmazható a speciális hasfájás-masszázs mozdulatsor.
Általánosan csillapítja a fájdalmat, így jól működik fogzási fájdalmak vagy izomfeszültség csökkentésében
Kölcsönhatások
Támogatja a verbális/nonverbális kommunikáció fejlődését és az utánzás képességét
Minőségi időtöltés, melynek során osztatlan figyelemben részesíted kisbabádat
A rendszeres, mindennapos masszázs hozzájárulhat a baba napirendjének kialakításához
Erősíti, támogatja a kötődést, a biztonságos kötődés kialakulását
Segíti az érzelmi és értelmi intelligencia fejlődését, a szeretet, tolerancia és empátia képességét
Hatékony akkor is, ha a kisbaba születése esetleg nem volt komplikációmentes, elősegíti a külvilághoz való alkalmazkodást a születést követően

Szerencsére a szülők sem maradnak ki a jó hatásokból.
Egy kisbabával nem mindig egyszerűek a hétköznapok, a szülőkben sok kétely merülhet fel, ismerősek lehetnek a "Vajon jól csinálom? Nem rontom el?" kérdések és az azokat kísérő érzések. A rendszeresen végzett babamasszázs elősegíti a nagyobb tudatosságot, a baba szükségleteinek, jelzéseinek megismerését, ezáltal javítja a szülő finom válaszkészségét, ami a biztonságos kötődés megteremtésének, megerősödésének az alapja.
A babamasszázs varázseszközként lehet jelen a mindennapokban, ami jól jöhet olyan helyzetekben, amikor a szülő eszköztelennek érzi magát. Növekedhet önbizalma, megerősödhet szülői szerepkörében. Semmit nem tud rosszul csinálni ezzel kapcsolatban a szülő - jót viszont annál többet!
A stresszhormonszint csökkenése a szülőben is megvalósul, miközben a nyugtató, "boldogsághormonok" szintje nő. Csökkentheti a szoptatással kapcsolatos nehézségeket, támogatja az anyával való összhang megtalálását, abban az esetben is, ha a kisbaba születése esetleg nem volt komplikációmentes, ugyanis elősegíti a külvilághoz való alkalmazkodást a születést követően. Segíti a szülés utáni depresszió megelőzését. A babamasszázs minőségi idő a szülő és gyermek között, rendszeres alkalmazásával a napi rutin részévé válhat, amivel hozzájárulhat a babának fontos napirend kialakításához. Nem csak az édesanyák végezhetik a masszázst, nagyon jó lehetőség az apukák bevonására is, hogy ilyen módon kapcsolódjanak gyermekükkel. A nagyobb testvérek is bevonhatók, segíthet a testvérféltékenység csökkentésében. A babamasszázs egy nagyon jó közös családi program lehet!
Minden szülő örülne, ha a kisbabája problémái egy varázsérintésre elmúlnának. A babamasszázs egy ilyen lehetőséget adhat a szülő és kisbaba életébe.
Képek forrása: Canva
A cikk szerzője

Kérdésed vagy véleményed a fenti cikkel kapcsolatban? Írd meg Nekünk!
